Planowanie trawnika

Trawnik choć zakładany jest w końcowej fazie budowy ogrodu, jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów w każdym ogrodzie. Trawniki zajmują przeważnie powyżej 50% procent ogrodu, a ich kształt i poziom gruntu muszą być mocno przemyślane aby nie sprawiały kłopotów przyszłym użytkownikom. Podczas projektowania trawnika należy wziąć pod uwagę także takie uwarunkowania jak nasłonecznienie, planowaną intensywność użytkowania, a także uwarunkowania glebowe.

Przygotowanie terenu

Sam wysiew trawnika nie gwarantuje nam powstania oczekiwanego efektu zielonego dywanu rodem z pola golfowego. Kluczem do sukcesu jest właściwe przygotowanie gruntu. Analiza wierzchniej warstwy i tzw. podglebia pod względem przepuszczalności, chłonności i ich zasobności w składniki pokarmowe daje nam obraz tego jakie prace przygotowawcze powinny poprzedzić wysiew trawnika. Zaczynamy od analizy kwasowości, czyli tzw. PH gleby które powinno zawierać się w przedziale 5,5 a 7. W przypadku gleb kwaśnych do obniżenia ich PH stosujemy wapno ogrodnicze. Równie ważna jest struktura gleby, podłoże pod trawniki powinno być przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe takie jak azot, potas, fosfor, magnez i wapń. Gleby gliniaste rozluźniamy mieszając je z piaskiem, natomiast gleby piaszczyste wzbogacamy mieszając np. z kompostem.

Wilgotność gleby

Nawet najlepiej przygotowana gleba nie zapewni nam sukcesu, jeśli nie zadbamy o właściwą jej wilgotność. Tereny podmokłe należy osuszyć za pomocą drenażu liniowego, natomiast obszary mające skłonność do przesychania należy wyposażyć w system nawadniający.

Niechciani goście

Prędzej czy później każdy posiadacz trawnika będzie musiał się zmierzyć z obecnością kretów. Ich kopce potrafią doprowadzić do szału najbardziej cierpliwego miłośnika ogrodów, a jedyną w 100 % skuteczną metodą na ich powstrzymanie jest tzw. siatka na krety. Należy ją starannie rozłożyć na całej powierzchni trawnika, a następnie przykryć warstwą ziemi o grubości 5-10cm.

Wyrównanie terenu i wysiew

Grunt pod trawnik należy starannie wyrównać, nadając mu odpowiednie spadki. Przy wysiewie powinno się korzystać z mieszanek wielogatunkowych i wielo odmianowych, mieszanka różnych gatunków i odmian traw ma większe szanse na prawidłowe zadarnienie terenu i wykazuje się większą odpornością na działanie niekorzystnych warunków i patogenów. Dobór właściwej mieszanki zależy od gleby, nasłonecznienia, wilgotności i sposobu użytkowania przyszłej murawy.

Trawniki z rolki

Doskonałą alternatywą dla trawnika wysiewanego z nasion jest gotowa murawa – trawa z rolki. Jej największą zaletą jest szybki efekt- jest gotowa do użytkowania niemalże natychmiast po ułożeniu. Trawniki z rolki są także mniej podatne na wypłukiwanie w porównaniu z nasionami i bardziej odporne na pojawianie się chwastów.

Pielęgnacja trawnika

Aby trawnik był zawsze zielony i cieszył swojego właściciela przez wiele lat niezbędna jest jego właściwa pielęgnacja.

Podlewanie trawnika- w Polsce od wielu lat mamy do czynienia z ujemnym bilansem wodnym, co sprawia, że podlewanie staje się konieczne dla prawidłowego rozwoju roślin. Zapotrzebowanie na wodę zależy od warunków pogodowych takich jak wiatr, temperatura i nasłonecznienie; pory roku, rodzaju gleby i stopnia rozwoju rośliny. Nie jest to sprawa prosta dlatego najlepiej sprawdza się w tym odpowiednio dobrany i skonfigurowany automatyczny system nawadniający. Dzięki rozwojowi techniki współczesne sterowniki współpracują ze stacjami meteorologicznymi, dzięki czemu są w stanie dopasować dawkę wody do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Koszenie trawników- jest tak samo ważne jak ich podlewanie, wpływa ono na właściwe rozkrzewianie trawy i gęstość naszego dywanu. Regularne koszenie wpływa także na ograniczenie rozwoju chwastów, które w przeciwieństwie do traw nie są odporne na regularne przycinanie. Aby trawnik rozwijał się właściwie należy kosić go minimum raz w tygodni. Jest to zajęcie dość czasochłonne i monotonne, ale na szczęście i w tym temacie technika wyciąga do nas pomocną dłoń- Roboty koszące. Ich instalacja uwalnia nas od tego obowiązku raz na zawsze.

Nawożenie trawników ma na celu dostarczenie im składników pokarmowych. Bardzo częstym błędem jest wykorzystywanie nawozów zawierających tylko azot (np.Saletry). Do prawidłowego rozwoju darń potrzebuje także fosforu, potasu, i magnezu. Ich ilość najlepiej dobrać po analizie próbki gruntu.

Wertykulacja (skaryfikacja) – jest to zabieg wykonywany wiosną lub jesienią i polega na pionowym nacinaniu darni za pomocą specjalnego urządzenia. Czynność ta ma na celu usunięcie zalegającego filcu i mchu, oraz nacięcie (rozkrzewienie) i napowietrzenie darni.

Aeracja- jest to zabieg mający na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby.

Piaskowanie to zabieg rzadko stosowany w naszym kraju, jest dość popularny w krajach o wyższej kulturze ogrodniczej i niesie za sobą szereg korzyści. Rozsypanie piasku, torfu lub gliny o odpowiedniej granulacji wygładza mniejsze nierówności, rozluźnia glebę i poprawia jej chłonność.

Zakładanie trawników – zadanie dla profesjonalistów Jak widzisz założenie trawnika i utrzymanie go w dobrej kondycji jedynie wydaje się czynnością prostą. Zakładanie trawników to zadanie dla profesjonalistów. Chętnie cię w tym wyręczymy założymy twój trawnik, wyposażymy go w automatyczne nawadnianie i robota koszącego, a także przygotujemy dla ciebie indywidualny terminarz prac pielęgnacyjnych, które oczywiście możemy wykonać za Ciebie. Zadzwoń do nas i umów się na bezpłatną wycenę.

 

Projekt i realizacja Widi Art STUDIO