Ogród w stylu japońskim to naśladowanie przyrody – egzotycznej, orientalnej i sprawiającej wrażenie braku ingerencji człowieka. Wszystkie elementy są w idealnej harmonii, a sam ogród wygląda elegancko, prosto i naturalnie. Przeważa tu zielona roślinność (akcentowana jedynie kwiatami), kamienie i woda.
Ogród w stylu japońskim - z miłości do ogrodów
W Japonii, Kraju Kwitnącej Wiśni, ogrody są niezwykle urokliwe i ważne dla mieszkańców. Nie muszą być duże, ale każdy skrawek ziemi przy domu zostaje tam skrupulatnie zaaranżowany. Wynika to z tego, że Japończycy uważają własną ziemię za “dar niebios”, więc niedopuszczalne byłoby pozostawienie jej samej sobie.
Ogród w stylu japońskim - cechy charakterystyczne
Do cech charakterystycznych ogrodu japońskiego należy przede wszystkim nadanie mu naturalnego wyglądu ukrywając tam działanie człowieka. Japońscy ogrodnicy wprost uwielbiają odpoczynek na łonie dzikiej natury. Chociaż istnieją różne rodzaje ogrodów w stylu japońskim, wszystkie cechuje harmonia, elegancja, prostota i asymetria.
Rodzaje ogrodów w stylu japońskim
Ogród Tsukiyama
Ogród Karesansui
Ogród herbaciany
Ogród japoński Tsukiyama
Nazwa Tsukiyama oznacza miniaturowe, sztuczne wzgórze. Małe pagórki i duże kamienie mają tu symbolizować góry, a stawy i inne zbiorniki wodne odwołują się do jezior i mórz. Ogród w stylu japońskim Tsukiyama to naturalny chaos, który występuje w naturze i niepowtarzalny klimat. Oprócz tego ogrody te pozytywnie wpływają na człowieka, dają możliwość zrelaksowania się i wyciszenia.
Ogród w stylu japońskim Karesansui
To tak zwany “suchy ogród”. Powstał według idei zen oraz zasady “mniej, znaczy więcej”, wyróżnia się na tle pozostałych ogrodów w stylu japońskim. Projektowany w minimalistycznym stylu, na płaskim terenie, brak w nim wody i roślin. Krajobraz wypełniają za to głazy, okruchy skał i mchu. Stworzony raczej do podziwiania z daleka aniżeli urządzania w nim długich, odprężających spacerów. Obecnie często stosowany jako upiększenie terenu nowoczesnych biurowców lub innych szklanych budyków.
Ogród japoński herbaciany
Ogród w stylu japońskim Chaniwa, czyli ogród herbaciany, ma być przede wszystkim użyteczny. Cechuje go prostota, a w centrum zwykle znajduje się pawilon, w którym można napić się herbaty. Herbaciane ogrody w stylu japońskim zwykle wyróżniają się swoją majestatycznością i intymnością. Zawierają zarówno części roślinne, jak i kompozycje żwirowe. Strzyżone krzewy i drzewa formowane na wzór bonsai, kręte ścieżki oraz kamienne aranżacje – to właśnie herbaciany ogród w japońskim stylu.
Wycena projektowania ogrodu jest uwarunkowana zakresem jego opracowania, wielkością działki i jej lokalizacją. Do każdego projektu podchodzimy bardzo indywidualnie, starając się odpowiedzieć na różne Państwa sugestie i potrzeby. Dlatego zachęcamy do kontaktu, by omówić dokładnie wycenę dla danego ogrodu.
Najpopularniejsze rośliny w ogrodzie japońskim
W ogrodzie w stylu japońskim znajdują się rośliny, które powinny wyglądać dziko i naturalnie. Małe krzewy i drzewa w niewielu rodzajach, drzewa iglaste, takie jak sosny i jałowce, które mogą przypominać drzewko bonsai. Formowanie na kształt tego drzewa dobrze znoszą też cisy, klony, fikusy i drzewko szczęścia. Ogrody ożywiają krzewy i byliny kwiatowe, np. magnolie, azalie japońskie, wiśnie ozdobne, irysy lub liliowce.
Ogród w stylu japońskim - elementy ogrodu
W japońskim ogrodzie nie może zabraknąć kilku elementów, takich jak:
- kamienie o podobnych kształtach i formie, symbolizujące góry, ale też wieczność i trwałość
- woda, jako symbol życia, która wnosi do ogrodu dynamikę i ruch. Podczas gdy rwące wodospady i potoki symbolizują mężczyznę, spokojne strumyki odnoszą się do kobiet. W zależności od rodzaju ogrodu, wodę można zastępować jasnym żwirem.
- rośliny – najlepiej zimozielone, bo symbolizują długowieczność. W ogrodzie w stylu japońskim przeważa zieleń, która jest tylko akcentowana pojedynczymi kwiatami.
Ogród w stylu japońskim - inne cechy charakterystyczne
Ogród w stylu japońskim to przede wszystkim dbałość o każdy szczegół, prostota i staranność, ale też imitacja natury i brak ingerencji człowieka. Widać tu harmonię, a jednocześnie też asymetrię. W ramach dekoracji wykorzystuje się kamienne latarnie, dzwonki i pagody, a rośliny mają tu fantazyjne kształty.
Elementy ogrodu japońskiego są pełne symboliki. Ogrody mogą być rozległe, spacerowe lub podwórzowe, małe. Zachwycają, intrygują i relaksują. Są piękne i egzotyczne.
Ogród w stylu japońskim z Agrol
Zajmujemy się projektowaniem i realizacją ogrodów w Łodzi i na terenie woj. łódzkiego od 2003r. Posiadamy dużą wiedzę i doświadczenie w tworzeniu pięknych ogrodów. Nasi ogrodnicy z pasją wykonują swoją pracę, podczas której korzystają z nowoczesnego sprzętu ogrodniczego.
Ogród japoński na podwórku
Projektujemy i aranżujemy ogrody w stylu japońskim. Wykonujemy pomiar ogrodu, poznajemy oczekiwania klienta i sporządzamy wycenę. Doradzamy styl i rodzaj, dopasowujemy ogrody do otoczenia i prezentujemy różne rozwiązania. Z nami będziesz mieć własny zachwycający ogród japoński na podwórku.
Firma ogrodnicza Agrol istnieje na rynku od 1989 r. Początkowo zajmowaliśmy się prowadzeniem sklepów ogrodniczych. Od 2003 r. zajmujemy się projektowaniem i realizacją ogrodów na terenie Łodzi i woj. łódzkiego. Nasze ponad 30-letnie doświadczenie, połączone z wykształceniem i pasją z jaką wykonujemy naszą pracę, są dla Państwa gwarancją naszej rzetelności.
Projektowanie ogrodów japońskich łódzkie
Zajmujemy się projektowaniem ogrodów nie tylko w Łodzi ale całym woj. łódzkim. Projektujemy ogrody w miejscowościach: Zgierz, Stryków, Pabianice, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Koluszki, Ozorków, Rzgów, Tuszyn, Sokolniki, Łęczyca, Brzeziny, Głowno i inne.