Aby trawnik był zawsze zielony i cieszył swojego właściciela przez wiele lat niezbędna jest jego właściwa pielęgnacja.

Podlewanie trawnika

W Polsce od wielu lat mamy do czynienia z ujemnym bilansem wodnym, co sprawia, że podlewanie staje się konieczne dla prawidłowego rozwoju roślin. Zapotrzebowanie na wodę zależy od warunków pogodowych takich jak wiatr, temperatura i nasłonecznienie; pory roku, rodzaju gleby i stopnia rozwoju rośliny. Nie jest to sprawa prosta dlatego najlepiej sprawdza się w tym odpowiednio dobrany i skonfigurowany automatyczny system nawadniający. Dzięki rozwojowi techniki współczesne sterowniki współpracują ze stacjami meteorologicznymi, dzięki czemu są w stanie dopasować dawkę wody do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Koszenie trawników

jest tak samo ważne jak ich podlewanie, wpływa ono na właściwe rozkrzewianie trawy i gęstość naszego dywanu. Regularne koszenie wpływa także na ograniczenie rozwoju chwastów, które w przeciwieństwie do traw nie są odporne na regularne przycinanie. Aby trawnik rozwijał się właściwie należy kosić go minimum raz w tygodni. Jest to zajęcie dość czasochłonne i monotonne, ale na szczęście i w tym temacie technika wyciąga do nas pomocną dłoń- Roboty koszące. Ich instalacja uwalnia nas od tego obowiązku raz na zawsze.

Nawożenie trawnika

Nawożenie trawników ma na celu dostarczenie im składników pokarmowych. Bardzo częstym błędem jest wykorzystywanie nawozów zawierających tylko azot (np.Saletry). Do prawidłowego rozwoju darń potrzebuje także fosforu, potasu, i magnezu. Ich ilość najlepiej dobrać po analizie próbki gruntu.

Wertykulacja (skaryfikacja)

jest to zabieg wykonywany wiosną lub jesienią i polega na pionowym nacinaniu darni za pomocą specjalnego urządzenia. Czynność ta ma na celu usunięcie zalegającego filcu i mchu, oraz nacięcie (rozkrzewienie) i napowietrzenie darni.

Aeracja

jest to zabieg mający na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby.

Piaskowanie

Piaskowanie to zabieg rzadko stosowany w naszym kraju, jest dość popularny w krajach o wyższej kulturze ogrodniczej i niesie za sobą szereg korzyści. Rozsypanie piasku, torfu lub gliny o odpowiedniej granulacji wygładza mniejsze nierówności, rozluźnia glebę i poprawia jej chłonność.