Pielęgnacja trawnika, to nieodłączny element działań,  każdego kto posiada ogród i marzy by nieustannie zachwycał on swoim wyglądem. Każdy z nas wie, że trawnik któremu nie poświęcamy czasu i nie dbamy o niego – traci swoje walory estetyczne i powolnie umiera. Ogromnie ważna jest jego pielęgnacja, włożony wkład i serce. My łączymy to jeszcze z wiedzą i doświadczeniem które posiadamy, dlatego też jesteśmy w stanie zaoferować profesjonalne usługi pielęgnacji trawników na terenie Łodzi, woj. łódzkiego i okolic. Zapraszamy do kontaktu. 

Nasze usługi pielęgnacji trawnika

Podlewanie trawnika

W Polsce od wielu lat mamy do czynienia z ujemnym bilansem wodnym, co sprawia, że podlewanie staje się konieczne dla prawidłowego rozwoju roślin. Zapotrzebowanie na wodę zależy od warunków pogodowych takich jak wiatr, temperatura i nasłonecznienie; pory roku, rodzaju gleby i stopnia rozwoju rośliny. Nie jest to sprawa prosta dlatego najlepiej sprawdza się w tym odpowiednio dobrany i skonfigurowany automatyczny system nawadniający. Dzięki rozwojowi techniki współczesne sterowniki współpracują ze stacjami meteorologicznymi, dzięki czemu są w stanie dopasować dawkę wody do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Koszenie trawników

Jest tak samo ważne jak ich podlewanie, wpływa ono na właściwe rozkrzewianie trawy i gęstość naszego dywanu. Częste koszenie wpływa także na ograniczenie rozwoju chwastów, które w przeciwieństwie do traw nie są odporne na regularne przycinanie. Aby trawnik rozwijał się właściwie należy kosić go minimum raz w tygodni. Jest to zajęcie dość czasochłonne i monotonne, ale na szczęście i w tym temacie technika wyciąga do nas pomocną dłoń- Roboty koszące. Ich instalacja uwalnia nas od tego obowiązku raz na zawsze.

Nawożenie trawnika

Nawożenie trawników ma na celu dostarczenie im składników pokarmowych. Bardzo częstym błędem jest wykorzystywanie nawozów zawierających tylko azot (np.Saletry). Do prawidłowego rozwoju darń potrzebuje także fosforu, potasu, i magnezu. Ich ilość najlepiej dobrać po analizie próbki gruntu.

Wertykulacja (skaryfikacja)

Jest to zabieg wykonywany wiosną lub jesienią i polega na pionowym nacinaniu darni za pomocą specjalnego urządzenia. Czynność ta ma na celu usunięcie zalegającego filcu i mchu, oraz nacięcie (rozkrzewienie) i napowietrzenie darni.

Aeracja

Jest to zabieg którego rolą jest napowietrzenie i rozluźnienie gleby, warto go wykonywać dwa razy w sezonie. Jest to bardzo ważny zabieg, a dość często jednak pomijany. Dzięki aeracji trawnika możemy osiągnąć jego lepszą elastyczność, pobudzić trawnik do wzrostu, zwiększyć masę korzeniową murawy. Aeracja wpływa korzystnie również na strukturę gleby, poprzez lepsze wnikanie nawozów i wody, co poprawia jej warunku regeneracyjne.

Piaskowanie

Piaskowanie to zabieg rzadko stosowany w naszym kraju, jest dość popularny w krajach o wyższej kulturze ogrodniczej i niesie za sobą szereg korzyści. Rozsypanie piasku, torfu lub gliny o odpowiedniej granulacji wygładza mniejsze nierówności, rozluźnia glebę i poprawia jej chłonność. Piaskowanie poprawia właściwości fizyko-chemiczne gleby. Trawnik staje się bardziej odporny na suszę, korzenie mają lepsze warunki do rozwoju a drobne nierówności stają się wyrównane. 

Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Wiosna to czas rozkwitu naszego trawnika, ale i również czas pracy w ogrodzie. Jeśli chcemy się cieszyć piękną murawą, musimy o nią odpowiednio zadbać. Co zrobić by trawnik zachwycał nas swoim wyglądem? Warto zacząć od jej grabienia, które pozwoli nam usunąć niezgrabione jesienią liście czy inne szczątki roślin. Dalej warto pokusić się aerację trawnika czyli napowietrzanie, odpowiednie jego wałowanie a w końcowym etapie jego wiosenne nawożenie. Wiosna to idealny moment aby dostarczyć trawnikowi pierwszych nawozów, najlepiej w bezwietrzne dni. Po rozrzuceniu nawozu powierzchnię trawnika należy podlać, gdyż w przeciwnym razie preparat mógłby doprowadzić do porażenia źdźbeł. Kwiecień jest miesiącem, w którym należy rozpocząć systematyczne, cotygodniowe strzyżenie trawnika.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Trawnik po zimie, nie zachwyca z reguły wyglądem i dla każdego z nas to spore pole do pracy i działań przy przygotować go do sezonu wiosennego i pełnego rozkwitu. W większości przypadków trawnik po zimie ulega uszkodzeniu, dlatego też na wiosnę jest sporo pracy do wykonania. Warto wiedzieć, kiedy go nawozić i jak wygląda jego renowacja oraz uzupełnienie ubytków darni. Ważne jest grabienie trawnika po zimie, równie istotne jest jego wałowanie. Warto również pokusić się o wertykulację trawnika, czyli odpowiednie pionowe nacinanie darni przy użyciu wertykulatora. Jest to zabieg który bardzo ładnie odmładza trawnik usuwając jego obumarłe części czyli tzw. filc. Można też poddać trawnik zabiegowi napowietrzania go – nakłuwania kolcami za pomocą specjalnego aeratora. Kolejny ważny zabieg, to piaskowanie trawnika po zimie. Wszystkie te działania wpływają bardzo korzystnie na stan naszego trawnika i jak widać, aby uzyskać trawnik o jakim marzymy, musimy poświecić mu sporo czasu oraz często wiele żmudnej pracy. Efekt końcowy w postaci bujnej, gęstej murawy jest jednak tego warty. 

Pielęgnacja trawnika łódzkie

Zajmujemy się pielęgnacją trawników, nie tylko w Łodzi ale całym woj. łódzkim. Dbamy o pielęgnację trawników w miejscowościach: Zgierz, Stryków, Pabianice, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Koluszki, Ozorków, Rzgów, Tuszyn, Sokolniki, Łęczyca, Brzeziny, Głowno i inne.

Pielęgnacja trawnika cena

Wycena pielęgnacji trawnika zależy od ilości i rodzaju przeprowadzonych prac w danym ogrodzie, w obrębie murawy. Zawsze z klientem ustalamy indywidualnie plan działania dla ogrodu, biorąc w ogromnej mierze jego potrzeby i uwagi oraz oczekiwania klienta.